Doplňky stravy – volba nebo nutnost?

V dnešní době pozorujeme výrazné zhoršení kvality potravin: od uměle upravovaných obilovin, přes pesticidy obalenou zeleninu a ovoce až po nekvalitní maso z farmových chovů. Mnoho lidí přikládá stále větší význam suplementaci stravy, která nám přirozeně nemůže poskytnout stejnou výživu pro tělo jako před několika desítkami let.

V současné době najdeme prostředky, které mohou pomoci v prevenci téměř všech nemocí: od užívání doplňků stravy zvyšujících odolnost organismu (jako je rybí tuk nebo bylinné extrakty), přes přípravky na hubnutí a zrychlení metabolismu až po mikroživiny dostupné v kapslích.

Doplňky stravy jsou důležité zejména pro lidi, kteří vedou aktivní životní styl, jsou vystaveni negativním vlivům dlouhodobého stresu nebo v důsledku chronických onemocnění jejich tělo nesyntetizuje správné množství mikroživin. Je třeba mít na paměti, že ne každý doplněk stravy je vhodný pro každého: měli byste si moudře vybírat ty látky, které z různých důvodů nelze do našeho těla dostat přirozeně.

Taurin – doplněk pro každého

Taurin si získal srdce milionů nadšenců zdravé výživy a nadšenců fyzické aktivity. Výzkumy ukazují, že tato aminokyselina příznivě působí na oběhový systém, dokáže účinně pomoci v boji s nadváhou a výrazně ovlivňuje regulaci krevního cukru. Proto je suplementace taurinu doporučována především lidem, kteří mají problémy s udržením přiměřené tělesné hmotnosti, lidem s cukrovkou nebo orgánovým selháním.

Kromě toho může taurin podporovat zrak, sluch a dokonce pozitivně působit na regenerační procesy jater. Bylo také pozorováno, že má pozitivní vliv na svalovou funkci při zvýšené fyzické námaze: účinně snižuje „bolestivost” a podporuje svalovou kontraktilitu, což může ovlivnit výkonnost a vytrvalost těla.

Taurin lze efektivně užívat s jídlem: najdeme ho v mase, mořských plodech, rybách a některých luštěninách, dále se doporučuje suplementovat taurin sportovcům, fyzicky aktivním lidem a ženám s prokázanou inzulínovou rezistencí.

Místo doplňků – akční plán

I přes obrovské množství vychytávek pro trénink, suplementy, diety a další možnosti je na světě stále mnoho milionů lidí s nadváhou. Dá se dokonce říci, že se dnes nacházíme uprostřed epidemie obezity. To je problém, který ročně zabije přes 300 000 lidí.

Co s tím tedy můžeme dělat? Existují nějaké magické fitness pilulky? Jak se tento problém rozrostl do takové míry? Smutným faktem je, že většině lidí tato problematika nevadí. Domnívají se, že si údajně kouzelné pilulky stačí vzít bez cvičení, ale pravdou je, že bez vážné pomoci si s problémem sám nikdo neporadí.

Nejlepší je zahodit všechny módní diety, vtipné vychytávky, vypnout televizi a spláchnout záchod nebezpečnými doplňky na hubnutí. Abyste získali vysněnou postavu a zůstali ve formě, potřebujete akční plán. Z psychologického hlediska jde o úpravu myšlení o hubnutí tak, aby se nejednalo o dočasný stav, ale o trvalou změnu životního stylu.