Doplňky stravy – vyplatí se je užívat?

Doplňky stravy jsou hitem na trhu. I na čerpací stanici najdeme doplněk stravy, který nám má změnit život. Již samotný název by nám však měl napovídat, že ve skutečnosti nemají blahodárný účinek a jsou přídavkem, jehož účinek není potvrzen, protože testy provedené na 40 lidech nejsou testem.

Na pultech obchodů najdeme tisíce doplňků stravy na různé neduhy nebo prostě na vše, co je podle nás špatné. Lékařem se může stát každý a to je asi to nejhorší.

Samozřejmě nelze popřít, že najdeme i doplňky, které opravdu zlepšují naši pohodu, ale to není kvůli jejich zázračným složkám z exotických rostlin. Jednoduše obsahují vitamíny, jejichž nedostatky jsou velmi oblíbené. Každý, kdo užíval pilulky na hubnutí obsahující vitamín B, jistě zaznamenal zlepšení práce svého těla. Více energie, méně ospalosti a žádná únava – tak funguje vitamín B6 nebo B12. Tuto složku samozřejmě obsahují všechny pilulky na hubnutí.

Vitamínové doplňky pro sportovce

Doplňky stravy jsou potraviny, které mají za úkol doplnit náš denní jídelníček a dodat tělu potřebné prvky, vitamíny a živiny. Doplňky stravy jsou obvykle kapsle, pastilky nebo tablety, obsahující celou řadu vitamínů nejdůležitějších pro lidské zdraví a také mikroprvky.

Jsou k dostání v lékárnách a mnoha obchodech s potravinami – k jejich odběru nepotřebujete lékařský předpis. V jakých situacích jsou doplňky indikovány? Za prvé, když tělo trpí výrazným nedostatkem vitamínů a stopových prvků. Doplňky dokonale doplňují případné nedostatky a vyrovnávají hladinu mikroživin.

Suplementy využívají i ve velmi specifických situacích – především u sportovců, kteří hledají způsoby, jak tělu unavenému tréninkem dodat vitamíny, ale také u těhotných žen, které často trpí anémií. Vitamínové doplňky stravy nevyžadují lékařskou konzultaci.

Doplnění stravy sportovců

Doplňky stravy jsou potravinové produkty obohacené o základní lidské živiny: vitamíny, minerální soli, prvky, sacharidy a bílkoviny. Doplňky stravy jsou volně prodejné produkty, které jsou dostupné v lékárnách, mnoha obchodech s potravinami, sportovních obchodech a na internetových aukcích.

Doplňování stravy umožňuje dodat tělu potřebné ingredience – je to vhodný způsob podpory každodenní stravy pro sportovce, těhotné ženy, seniory, také osoby v rekonvalescenci po delší nemoci. Suplementace se může ukázat jako nejvhodnější v případě sportovců – přítomnost mnoha živin rozhoduje o efektivitě následného tréninku, nárůstu svalové hmoty a efektivní regeneraci po tréninku.

Nedostatek bílkovin, sacharidů nebo minerálních solí u sportovců může vést ke snížení fyzické zdatnosti, snížení výkonnosti organismu a také k úbytku svalové hmoty. Živiny a doplňky lze nalézt v mnoha sportovních obchodech.