Do posilovny často vstupujeme nejen proto, abychom budovali svalovou hmotu, což je další fáze pravidelné práce na naší postavě, ale především s touhou spálit tuk usazený při lenošení večerů u televize. Kardio trénink je ideální pro lidi, kteří zanedbávali nebo nikdy v životě nedělali intenzivnější trénink.
Umožní vám rychle a znatelně spálit nepotřebný tuk, získat pohyblivost a účinnost dýchání a posílit celkovou pohyblivost cvičícího člověka. Pro začátečníky bude správný typ kardio tréninku v posilovně aplikován správným tempem v závislosti na možnostech člověka cvičícího trénink na stacionárním kole, běžeckém pásu nebo stepperu.
Jak se stáváte fit a fit, můžete provádět intervalový trénink nebo aerobní cvičení bez odpočinku. Dodají nám ten správný základ a výdrž pro další náročnější silová cvičení, která vám umožní vybudovat vysněnou svalovou hmotu.
Co jíst po tréninku?
Bez ohledu na sportovní disciplínu závisí dosažené výsledky do značné míry na správné stravě. Při psaní týdenního nebo měsíčního tréninkového plánu byste kromě dobře zvolených tréninkových jednotek měli zařadit i vyvážená jídla, která tělu dodají správné množství kalorií. Klíčový význam v této věci hraje vhodný výběr jednotlivých živin, protože jiné produkty se doporučují konzumovat před fyzickou zátěží, jiné po zátěži.
Co jíst po tréninku, aby se svaly co nejrychleji zregenerovaly? Bílkoviny a sacharidy mají velký vliv na regeneraci svalů, proto byste měli zajistit, aby tyto živiny byly především v jídle konzumovaném po tréninku. Dobře poslouží například ovesná kaše připravená na mléce s přídavkem ořechů a brusinek, omeleta nebo velký kyblík jogurtu s banánem. Je třeba se vyhnout potravinám, které obsahují hodně soli nebo tuku. Po tréninku se také vyplatí sáhnout po výživném energetickém koktejlu.
Tréninková stagnace – příčiny a způsoby eliminace
Stagnace, tedy stagnace v tréninku, je u dlouhodobě cvičících často pozorovaný jev spočívající v nedostatečném pokroku a odrazování cvičícího od dalších aktivit. Ke stagnaci dochází u začátečníků i pokročilejších, stojí za to se na ni podívat blíže, aby dočasné výpadky nezpůsobily pozastavení tréninku a ztrátu již dosažených efektů.
Důvodů stagnace tréninku může být mnoho. Jsou mezi nimi chybné techniky cvičení, takže pokud máme pocit, že nepřinášejí očekávané výsledky, konzultujme náš způsob cvičení s trenérem. Ověřme si také, zda důvodem nedostatečného pokroku není nedostatek správné stravy.
Někdy jen kombinací pohybu a vhodně zvoleného jídla dosáhneme požadovaných účinků. Kontrolujme intenzitu našeho tréninku a pamatujme, že na začátku vždy zaznamenáme pokrok rychleji. Pojďme také doladit úroveň pokročilosti tréninku na vaše schopnosti, které se zvyšují s časem, který tomu věnujete.