Plavání – zdraví ve vodě

Plavání není jen sport a pohybová aktivita, pro seniory může být způsobem rehabilitace a zotavení po dlouhé nemoci. Plavání je nejléčivější sport, doporučuje se lidem trpícím nemocemi páteře, hypertenzí, cukrovkou a lidem s pohybovými problémy.

Plavání posiluje naše kapiláry a podporuje práci srdce a oběhového systému. Pokud máte problémy se zády, nejlepší možností je plavání na zádech – známé jako „na zádech“. Při plavání se znakem se naše páteř cítí skvěle. Plavání se doporučuje i lidem, kteří pracují u stolu a jezdí hodně autem.

Sedavý způsob života může zatěžovat páteř a deformovat oblast kyčlí a beder. Plavání je sport, který je dobrý pro všechny, i pro děti. Protože plavecký reflex s věkem mizí, měl by být obnoven nejlépe v dětství. Plavání je relaxační sport, takže uklidňuje nervy a zklidňuje, je dobré i pro lidi se ztuhlými končetinami.

Zahřátí je zásadní

Sport není vždy zdraví. Ke každému sportu patří zranění. Zlomeniny, natržení vazů nebo natržení svalů jsou denním chlebem sportovců. Když hrajeme amatérský sport a nemáme kolem sebe tým fyzioterapeutů, je dobré znát pár pravidel, která nás mohou ochránit před zraněním. Základem je solidní rozcvička.

Dbejme na to, aby byla spolehlivě rozhýbána každá část těla. Začněme jemným poklusem. V tomto poklusu spojme zápěstí, pak lokty a ramena. Poté rozhýbejme boky objemnými krouživými pohyby. Zkusme držet páteř rovně. Z pravé nohy začněme oběh celým kolenním kloubem, dopředu a dozadu. To samé s druhou nohou.

Nakonec proveďte oběhy pravou a poté levou nohou. Provádění takových a podobných cviků třeba i 10 minut minimalizuje riziko zranění. Samozřejmě, že určité situace je těžké předvídat, zvláště u kontaktních sportů, ale dobré rozcvičení dá základ pro nastartování zvýšeného úsilí.

Měj se dobře

Až se rozhodnete posunout se ze židle a chystáte se začít aktivní život, pamatujte, že sport je zdraví prospěšný pouze tehdy, když je provozován správně. Pokud jste delší dobu neprovozovali žádnou další fyzickou aktivitu, první kroky by měly směřovat k lékaři. Napíše doporučení na komplexní testy.

Zásadní je správný srdeční rytmus a vyloučení onemocnění páteře či kloubů. Pokud jsou výsledky testu správné, je dalším krokem výběr vhodné disciplíny. Možností je mnoho. Dobrým řešením pro zlepšení kondice bude posilovna a aerobní cvičení.

Musíte si být vědomi toho, že organismus, který není dlouhodobě na sport zvyklý, zažívá šok pokaždé, když je nucen se namáhat více než obvykle. To znemožňuje dostat se do tréninku příliš intenzivně. Pokud chodíte do posilovny, zeptejte se svého trenéra na pár tipů. Nejdůležitější je budovat si kondici postupně. Trpělivost je ctnost, která vám umožní dosáhnout vytouženého cíle.