Suplementy – vyplatí se je brát?

Doplňky stravy byly vytvořeny pro lidi, kteří mají problém s doplněním nedostatků cenných látek a vitamínů v těle. Je však třeba pamatovat na to, že se jedná o farmakologické přípravky a přestože jsou dostupné bez lékařského předpisu, měli byste být při jejich užívání opatrní.

Kdy jsou doplňky stravy užitečné? Především v situacích, kdy strava není schopna pokrýt poptávku po všech minerálech a vitamínech, při pooperační léčbě, problémech se vstřebáváním některých faktorů nebo v situacích jako je těhotenství, intenzivní sportovní trénink, či snížení imunity. Vždy by se měly užívat s rozumem a ve správných dávkách. Je třeba také dbát na to, aby zdrojem vitamínů a prvků byla každodenní zdravá strava.

V současné době najdete na trhu širokou škálu doplňků stravy a vybrat ten optimální může být docela problém. Možná pomůže návštěva lékaře, který určí, jaký preparát bude pro potřeby pacienta nejlepší.

Vyberte si moudré doplňky

Doplňky stravy jsou rok od roku populárnější. Jedná se o užitečné přípravky, které v mnoha případech umožňují vyplnit mezery ve stravě a předejít nedostatkům. Často zapomínáme, jak nebezpečný může být nedostatek minerálů a vitamínů. Neměli bychom však zapomínat, že doplňky nemají nahradit zdravou a promyšlenou stravu, ale pouze ji doplnit.

Výběr doplňku může často vyvolat vážné pochybnosti. Velké množství různých přípravků na trhu to nijak neusnadňuje. Než však sáhnete po jakémkoli přípravku, vyplatí se analyzovat potřeby vašeho těla a svědomitě vybrat doplněk podle potřeb těla.

Může být dobrým krokem navštívit svého lékaře s krevními testy. Je třeba mít na paměti, že některé minerály mohou snižovat vstřebávání vitamínů nebo jiných léků. Měli byste získat podrobné informace o přípravcích, které užíváte, abyste si nezpůsobili vážnou újmu. Dalším důležitým bodem je dávkování, které je nutné velmi přísně dodržovat.

Mám sáhnout po suplementech?

Na pultech obchodů pro sportovce nechybí doplňky a nutriční kompozice, které lákají na velkolepé účinky a slibují podporu v boji o vysněné svaly. Mnoho lidí má však pochybnosti, zda by měli sáhnout po kulturistických doplňcích a zda jsou skutečně bezpečné. Co jsou vlastně doplňky a živiny pro sportovce a vyplatí se je užívat?

Pro zodpovězení otázky, co se skrývá pod složením suplementů, je potřeba si uvědomit, že lidský organismus, který tělo vystavuje zvýšenému tréninku, potřebuje větší přísun živin, vitamínů a minerálů. Často se jedná o přísady, které se v každodenní stravě vyskytují v příliš malém množství.

Pokud chcete rozvíjet svaly, musíte si zajistit přísun stavebních látek, tedy bílkovin. Doplňky složené s ohledem na sportovce a kulturisty splňují požadavky na tyto důležité složky. Jsou-li užívány podle doporučení trenéra nebo lékaře, jsou bezpečné a mohou podpořit tělo během intenzivního tréninku.