Živiny plné energie

Kromě budování svalové hmoty plní moderní doplňky mnoho dalších důležitých úkolů. Každý doplněk pro hmotnost nebo sílu je doplněk stravy, tedy produkt připravený především k doplnění nedostatků vyplývajících ze stravy moderního člověka nebo nedostatku některých surovin v přirozeném prostředí.

Proteiny a vitamíny obsažené v téměř každé sportovní výživě nemohou v této formě uškodit a měli by je užívat i amatéři. Úkolem takových suplementů je ale často také povzbudit a uvolnit energii, protože motivace a talent v tréninku jsou často zárukou úspěchu.

Výrobci do každé z těchto živin v rámci možností propašují menší či větší množství látek, které dodávají spoustu energie a stimulují. Mezi nejoblíbenější patří kofein a taurin, látky velmi známé a oblíbené u moderních spotřebitelů. Jejich použití při výrobě potravin ve velkém měřítku znamená, že doplňky s těmito přísadami jsou také velmi oblíbené.

L-Taurin v hromadných doplňcích

Ne všechny produkty obsažené v průměrném doplňku stravy pro sportovce jsou zákazníkům známější, když po nich sáhnou. Pochopení jejich vlivu na organismus vám však umožní vybrat si z desítek různých živin tu nejlepší podle vás.

Přiměřený obsah bílkovin, vitamínů a dokonce i kofeinu, přidaný k přirozené stimulaci metabolismu a zvýšení krevního tlaku, jsou látky přítomné téměř ve všech živinách. Často v nich najdete L-Taurin, který ovlivňuje především regulaci hladiny cukru, a co je důležité při budování svalů – má antikatabolické uplatnění, takže výrazně zpomaluje přirozený odbourávání bílkovin.

Jeho užívání je vhodné, protože na rozdíl od glukózy L-Taurin mnohem lépe stimuluje slinivku k vylučování inzulínu. Pro lidi s antidiabetickou indikací jde o relativně bezpečné řešení. Bylo také prokázáno, že je použitelný při snižování hladiny cholesterolu, takže rozšiřuje průsvit cév.

Proteinové doplňky – BCAA

BCAA jsou snadno stravitelné větvené aminokyseliny. V jejich struktuře jsou klíčové tři základní aminokyseliny: leucin, isoleucin a valin. Patří do exogenní skupiny, což znamená, že si je tělo neumí samo vyrobit. Můžeme je dodat za použití produktů živočišného původu (např. v mléčných a masných výrobcích) a rostlinného původu (např. v sezamu nebo lněných semínkách). Nejbohatším zdrojem jsou však proteinové doplňky stravy.

Důležité je, že BCAA tvoří celých 35 % esenciálních svalových aminokyselin. Proces katabolizace může probíhat ve svalech samotných. Navíc se vstřebávají rychleji než jednoduché aminokyseliny. Jsou také významným zdrojem energie.

V případě BCAA rozhoduje o jeho použití výhodnost jedné ze složek. Suplementy, které obsahují ve svém složení více isoleucinu, se doporučují při dlouhodobém tréninku, ale střední intenzity (tj. vytrvalostní trénink). Výhoda leucinu je zase výhodná pro sportovce, kteří provádějí silový trénink.

Doplněk BCAA můžeme zakoupit jak v tabletách, tak v kapslích. Rozdíl je v rychlosti jejich vstřebávání v těle. Tableta má hrudkující látky, takže se bude žaludečními šťávami trávit pomaleji – než např. kapsle.