Co se vyplatí fyzickou aktivitou doplňovat? BCAA, glutamin, vitamíny

BCAA větvené aminokyseliny lze nalézt v mnoha živinách, které mají pomáhat při budování svalové hmoty. Suplementace se zdá být vynikajícím řešením, protože naše tělo si tyto aminokyseliny nevyrábí samo.

Stimulující anabolismus – hlavním působením BCAA je stimulace anabolických procesů. Ovlivňují hormony, které zintenzivňují syntézu bílkovin, díky čemuž urychlují budování čisté svalové hmoty. Protože syntéza BCAA neprobíhá v lidském těle, měly by být tyto aminokyseliny dodávány s potravou nebo vhodnými živinami.

Energie k jednání – díky tomu, že leucin, isoleucin a valin mají uhlíkovou kostru, dokážou tělu dodat energii při delším cvičení. Navíc podporují regenerační procesy svalů po tréninku, čímž zabraňují jejich odbourávání. Také zvyšují úroveň síly. Výzkum také ukazuje, že konzumace správného množství BCAA v každodenní stravě vám umožňuje snížit zbytečný tělesný tuk.

Glutamin pro sportovce

Glutamin je k dostání v obchodech se sportovní výživou. Většinou jde o prášek, který lze rozpustit ve vodě, ale najdeme i suplementy ve formě tablet. Tato aminokyselina ovlivňuje regeneraci svalů po intenzivní fyzické námaze.

Ztráty při tréninku – při intenzivní zátěži tělo zaznamenává úbytek glutaminu, který je velmi cenným stavebním kamenem svalové tkáně. Prostředky nahromaděné ve svalech se využívají mimo jiné k udržení správného fungování imunitního systému. Glutamin se také podílí na syntéze proteinů, které budují svalovou tkáň a je jeho součástí. Doplnění nedostatku glutaminu vám tedy umožňuje urychlit regeneraci svalů po tréninku a potlačit jejich katabolismus.

Zlepšuje imunitu – glutamin podporuje nejen budování čisté svalové hmoty, ale také zvyšuje odolnost organismu. Také posiluje svaly a zvyšuje jejich odolnost proti poškození. Pro budování svalů je také důležité, že glutamin podporuje dusíkovou rovnováhu.

Vitamín na klouby

Vitamin C se podílí na tvorbě kolagenu. Často jej proto najdeme ve složení přípravků podporujících stav kloubů.

Ingredience potřebné pro tělo – při intenzivním cvičení naše tělo přichází o cenné prvky, které ovlivňují jeho správné fungování. Pro efektivní cvičení bychom měli doplnit hladinu elektrolytů a hydratovat naše tělo. Nezbytné jsou také vitamíny.

Izotonické nápoje – izotonický nápoj je skvělý způsob, jak zůstat hydratovaný. Vzhledem k tomu, že složení obsahuje prvky nezbytné pro správné fungování, izotonické nápoje regulují hladinu elektrolytů a oddalují únavu. Přiměřená hladina cenných látek má pozitivní vliv na proces koncentrace, zlepšuje účinnost a reguluje látkovou výměnu.

Vitamíny pro sportovce – Vitamínové doplňky seženete ve sportovních obchodech. Lidé, kteří vedou aktivní životní styl a věnují se sportům, které vyžadují intenzivní trénink, jsou vystaveni větší potřebě vitamínů a minerálů. Vitaminové přípravky umožňují pokrýt denní potřebu, protože poskytují koncentrovanou dávku složek. Často je obtížné poskytnout tělu správné množství vitamínů, které se ničí například při vaření.