Dřepy a zranění

Někdy může být obtížné provést nejjednodušší cvičení. Příkladem mohou být dřepy. Každý z nás je udělal několikrát. Víme však, že mohou vést ke zranění? Že když je děláme neopatrně, můžeme klouby přetěžovat a zatěžovat? Neopatrné provádění dřepů nám může způsobit nemalé potíže.

Na druhou stranu jejich správný výkon umožňuje posílit svaly zodpovědné za udržení správného držení těla. Zdálo by se, že toto cvičení lze doporučit každému. Bohužel ne bez výhrad. Proč je tak důležité dělat dřepy správně?

I když se tento cvik může zdát triviální, může vést ke zranění – zvláště při intenzivním tréninku a dřepech se zátěží. S dřepy mají problémy především lidé s kloubními problémy. Pak mají tendenci provádět tento cvik nesprávně, a proto se jim to zpravidla nedoporučuje (pak provádějí různé cviky na stejné partie svalů).

Jak se má glutamin dávkovat?

V současné době chce většina lidí, amatérů i profesionálů, pečovat o své zdraví. Používají proto různé druhy doplňků stravy. Používají ho i lidé se zdravotními problémy. Jedním z nejoblíbenějších a nejčastěji kupovaných suplementů je glutamin. co je ona?

Je to jedna z 22 aminokyselin tvořících bílkoviny. Jde o složku, kterou si naše tělo dokáže vytvořit samo. Pokud jde o dávkování, glutamin se nachází v různých výrobcích, jako je maso, vejce, sýr. Lidé však jdou tou jednoduchou cestou a kupují pouze doplňky, které tuto aminokyselinu obsahují.

Pokud někdo začíná dobrodružství s doplňkem, jeho dávka by měla být asi 10 g, což je nejlepší užívat ráno. Lidé, kteří trénují, by měli mít denní dávku 10 až 40 g na celý den. Glutamin podporuje redukční diety a lze jej užívat vždy před i po cvičení. Neměli byste užívat vyšší dávky doplňku. I když to není škodlivé. Je třeba si uvědomit, že jedna dávka je 3-5 g.

Za zmínku stojí také kreatin

Kreatin je jedním z nejoblíbenějších doplňků používaných ve světě silových sportů. Díky němu se vyrábí ATP, který je zodpovědný za výrobu energie. Kreatinový cyklus by měl trvat od 4 do maximálně 8 týdnů a měl by se opakovat dvakrát až čtyřikrát ročně se zvýšenou spotřebou vody.

Naše tělo je schopno zkonzumovat asi 10 gramů kreatinu denně. Kreatin můžeme přijímat mnoha způsoby a jedním z nejdoporučovanějších je 1,5 gramu nalačno a 5 gramů ihned po tréninku a v netréninkové dny pouze 5 gramů nalačno. Můžete také cyklus vzdát a užívat kreatin nepřetržitě.

Zde je doporučená dávka 0,03 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Kreatin, stejně jako jakýkoli jiný doplněk, by měl být užíván s rozumem. Musíte pamatovat na správný trénink a vyváženou stravu. Také se vyplatí mít nějaké zkušenosti se silovým tréninkem. Při užívání kreatinu jsou alkohol a další stimulanty z pochopitelných důvodů kontraindikovány – působí kontraproduktivně.