Jak správně zvolit intenzitu tréninku?

Začátečníci často vůbec nevědí, jak na cvičení chodit. V hlavě mají prázdno, protože netuší, jaká intenzita tréninku pro ně bude ta pravá. Problém je v tom, že neexistuje žádná univerzální odpověď. Hodně v této věci závisí na výchozí kondici někoho.

Na základě těchto parametrů lze určit původní intenzitu tréninku. Nemělo by být příliš nízké ani příliš vysoké. V prvním případě se bude praktikující nudit, protože úkoly budou příliš snadné. V druhém případě cvičenec nezvládne tréninkovou jednotku, což povede k odrazení a zranění.

Intenzita vašeho tréninku je proto velmi důležitá. Ideálně by měl být vybírán pod dohledem odborníka nebo člověka, který si v tomto sportu „jedl zuby“ hovorovým psaním. Teprve pak bude správně zvolena stupnice obtížnosti. Je třeba také pamatovat na to, že tato intenzita by se měla zvyšovat podle zlepšujících se výsledků.

Trénink na těžké období

Spousta lidí ano. Začnou ambiciózně, nějakou dobu realizují své tréninkové cíle a pak se něco zlomí. Někdy jde o maličkosti, náročnější den v práci, nachlazení nebo obecně větší stres. Vypustit jeden trénink znamená bohužel příliš často úplně přestat.

Někde vzadu v hlavě je myšlenka, že pokud je důslednost ze začátku obtížná, pak asi nemá smysl přidávat si stres. Fyzická aktivita má přece relaxovat. A dělá to, pokud jí to samozřejmě dovolí čas. A příležitost vidět, jak pozitivní vliv má na lidský život. I v těžkých chvílích stojí za to se snažit a najít si tucet minut na protahovací trénink.

Tento čas bude tak jako tak promarněný bojem se stresem, zatímco chvíle cvičení opravdu pomáhá k regeneraci. A přistupovat k problémům s čerstvou myslí. Samozřejmě, když onemocníte, měli byste si dopřát čas na odpočinek. Více povinností v práci nebo osobních problémů však není důvodem k tomu, abyste přestali být aktivní.

Přestávka v tréninku není pro každého

Aktivní lidé se jen velmi těžko smiřují s tím, že alespoň na chvíli musí zvolnit a někdy svou aktivitu úplně vzdát. Bohužel to tak někdy je. Riziko zranění lze snížit pomocí správně navržené a vedené rozcvičky a regenerace.

Takový scénář však nelze zcela vyloučit. Z pohledu některých také nelze čekat. Stále více se mluví o problému závislosti na sportu. Lidé, kteří se s tím potýkají, i přes zranění, svou aktivitu nevzdávají. Mezitím je to jednoduchá cesta k trvalému poškození zdraví a situaci, kdy budete muset aktivitu navždy opustit.

Doporučuje se přestávka v případě zranění. V opačném případě mohou drobné a dočasné problémy přerůst ve vážný zdravotní problém. Schopnost naslouchat svému tělu je stejně důležitým prvkem zdravého životního stylu jako pravidelná fyzická aktivita. Stojí za to si to připomenout. Požehnej vám.