Příprava na trénink

Rozhodli jsme se začít budovat hmotu a tvarovat naši postavu. Kde začít, aby naše úsilí nepřišlo vniveč?

Plán je především – než půjdeme do posilovny, musíme si ho vybrat. Zhodnoťme vybavení a zda je klub na cestě do práce, ke kamarádům nebo do školy dítěte. Pokud musíme jít cvičit na druhou stranu města, můžeme vynechat pár tréninků čisté lenosti. Po výběru tělocvičny a zakoupení předplatného nám zbývá tréninkový plán. Pomoci může osobní trenér, kterého dnes zaměstnávají téměř všechny posilovny.

Strava a živiny – sestavení dietního plánu je důležité, aby naše tělo dostalo dostatek živin pro efektivní trénink. Pokud nejsme schopni vybrat suroviny bohaté na bílkoviny nebo sacharidy, můžeme se poradit s dietologem. Navíc se vyplatí pořídit si suplementy, které hladinu aminokyselin doplní, když naše tělo využije zásoby nahromaděné ve svalech.

Na pohodlí záleží

Mnoho sportovců navštěvuje posilovnu před prací nebo bezprostředně po ní, běhá po večeři a tráví spoustu času přípravou zdravých a hodnotných jídel. Doplňky jsou zde usnadněním.

Rychlé a chutné – vaření lahodných jídel je pro mnoho lidí potěšením. Čas to ne vždy dovolí a napjatý rozvrh znamená, že jíme na cestách a nevěnujeme pozornost tomu, co jíme. Budujeme-li masu, může takové chování plýtvat výsledky naší práce. Řešením jsou taunty, které lze rychle a snadno připravit pomocí shakeru. Koktejly mají různé příchutě, díky kterým nám dodají nejen bílkoviny a sacharidy, ale také nám nebudou na obtíž.

Svačina pro sportovce – kromě rozpustných prášků či tablet najdete v obchodech i tyčinky pro sportovce. Poskytují komplexní dávku bílkovin a sacharidů, díky nimž naše strava pro hmotu neutrpí a o přestávce v práci si dáme něco lahodného. Jedním ze zajímavých produktů jsou také žvýkačky s kreatin monohydrátem.

Dejte sbohem bolestem kloubů a svalů

Intenzivní námaha často způsobuje bolesti kloubů, svalové napětí nebo svalové křeče. Co by mělo být v našem jídelníčku, aby náš pohybový aparát trpěl co nejméně?

Chráněné klouby – pro prevenci poranění kloubů se vyplatí je posilovat. Cennou složkou suplementů je glukosamin a také chondroitin. Tyto látky urychlují regeneraci kloubů, dodávají jim pevnost a pružnost. Ovlivňují syntézu kolagenu a snižují bolest, která nastává po cvičení. Takové přípravky jsou často obohaceny o kolagen a vitamín C, který ovlivňuje jeho syntézu. Dostatečná výživa kloubů snižuje riziko jejich poranění.

Obtížné svalové kontrakce – příliš velké úsilí může způsobit svalové křeče. K jejich prevenci se doporučuje užívat přípravky bohaté na hořčík a vitamín B6, který zlepšuje vstřebávání tohoto prvku. Před tréninkem nesmíte zapomenout na solidní rozcvičku, která připraví svaly na intenzivní práci a zabrání jejich křečím či natažením.