Suplementace – kdy používat?

Doplňky stravy jsou dostupné ve formě tablet, rozpustných kapslí, prášku a tekutiny. Bez ohledu na typ se vždy jedná o vybrané vitamíny a minerály nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Ačkoli jsou tyto složky nezbytné, neznamená to, že je nutné je doplňovat.

V první řadě je potřeba si uvědomit, že nadbytek vitamínů je nebezpečnější než jejich nedostatek. Z tohoto důvodu by měly být doplňky stravy zaváděny pouze v určitých situacích. Nejlepším předpokladem je indikovat lékaře, který na základě analýzy výsledků testů a dokonce i rozhovoru určí, které složky by měly být v těle doplněny.

Navíc existují situace, které si vynutí větší množství určitých složek. To je případ těhotenství, menopauzy, po dlouhé nemoci a při používání diety, která organismus vyčerpává. Podobně byste se měli postarat o podporu svého jídelníčku, když vedete intenzivní životní styl a pravidelně sportujete. Vždy byste však měli pamatovat na to, abyste neužívali příliš mnoho vitamínů.

A co tyhle doplňky?

Češi doplňky stravy milují. Nakupujeme desítky přípravků na různé neduhy. Místo abychom nedostatky vitamínů a dalších živin doplňovali zeleninou, ovocem a jinou zdravou výživou, cpeme se přípravky a zapomínáme, že přebytek vitamínů může být pro tělo ještě škodlivější než jejich nedostatek.

Problémy s ledvinami, játry a nervovým systémem jsou jen některé z neduhů, které se mohou objevit v důsledku nesprávně užívaných doplňků stravy. Jak tedy poznáte, kdy se doplněk vyplatí užívat? Nejlepší je učinit toto rozhodnutí po rozhovoru se svým lékařem.

Nedostatek jednotlivých složek lze zjistit pozorováním těla nebo různými typy testů. Pokud není nedostatek vážný, je lepší se jej pokusit odstranit přírodními metodami, tedy vhodnou stravou. Jsou však určité situace, které vyžadují podporu preparáty – jsou to například těhotné ženy, ženy v menopauze nebo sportovci a další lidé vedoucí intenzivní životní styl.

Je suplementace pro děti?

Děti jsou skupina lidí, kteří potřebují speciální péči o tělo, zejména v období zvýšené nemocnosti, tedy v podzimních a zimních měsících. Navíc takové mladé organismy potřebují vitamíny a další živiny, aby se jejich tělo mohlo intenzivně rozvíjet. Proto se vyplatí jim dodávat cenné ingredience nejen správnou a vyváženou stravou, ale také vhodnou suplementací.

Pamatujte, že dětem nelze podávat stejné doplňky, které jsou určeny dospělým. Pro tyto mladé organismy jsou vytvářeny speciální přípravky, často v atraktivních formách, jako jsou gumy, pomerančový prášek nebo ochucený sirup.

Obvykle jsou takové doplňky určeny pro děti starší tří let, i když existují i ​​takové, které lze použít u mladších lidí. Pokud však mluvíme o dětech, zejména těch nejmenších, nezapomeňte se před zavedením doplňků vždy poradit s pediatrem.