Pro člověka neznalého tématu se může zdát, že běh je docela nudná forma tréninku. Takový člověk si neuvědomuje rozmanité cíle, které si běžci kladou. Jejich výcvik se tedy může značně lišit.
Základní rozdělení je na intervalový běh a běh v tempu. První typ tréninku zahrnuje běh na předem stanovenou vzdálenost rovnoměrným tempem. K udržení tohoto tempa běžci buď poslouchají své tělo, nebo běží v rytmu hudby, případně používají specializovanější zařízení, jako je měřič srdečního tepu. V tempovém závodě se obvykle volí dlouhé vzdálenosti několika kilometrů.
Naproti tomu intervalový běh je zdolávání krátkých vzdáleností v maximálním tempu. Vzdálenost může být také definována časem (např. můžete běžet maximálním tempem po dobu 5 minut, dát si pauzu a vrátit se k běhu atd.). Na první pohled je vidět, že tempo a intervalový běh se od sebe radikálně liší. Výběr jednoho nebo druhého závisí na našich možnostech a efektech, kterých chceme dosáhnout.
Co je to motivátor?
Velká část lidí, kteří začínají se silovým cvičením, nepotřebuje žádné pobídky k jednání. Existují však také lidé, kteří potřebují nějaký druh motivace, aby začali cvičit. Lidé si takové motivátory často vymýšlejí sami. Může to být zlepšení vašeho zdraví, zhubnutí pro nějakou příležitost atd.
Můžete však jít jednodušší cestou a využít motivátory na internetu. Jsou to tréninkové nebo dietní motivátory. K čemu byly stvořeny? Pro lidi, kteří si nejsou jisti sami sebou nebo nevědí, jak začít. Co jsou motivátory? Jedná se o různé typy videí, fotografií nebo textů, které mají zlepšit myšlení člověka.
Pokud jde o tréninkový motivátor, často se ukazují metamorfózy jiných lidí. Díky tomu jsou ostatní nadšenější a myslí si: jiní uspěli a já ano. Dalším příkladem motivátoru je mluvení s ostatními lidmi, kteří procházejí nebo prošli stejnou věcí. Je to silný stimul na lidskou psychiku. Proto se takové metody vyplatí používat.
Budou BCAA užitečné?
BCAA jsou rozvětvené aminokyseliny a o jejich pozitivním vlivu na organismus lze podle odborníků říci hodně, jsou základem suplementace. Dodávají energii, pomáhají zbavit se zbytečné tukové tkáně, urychlují regeneraci a dokonce usnadňují růst svalů. Jak je máme aplikovat?
Nejlepší řešení bude před a během tréninku. Lze je použít i během tréninku mezi přestávkami nebo bezprostředně po nich. Oblíbeným suplementačním prostředkem jsou také bílkoviny, které si lidé cvičící v posilovně nejsou schopni zajistit v dostatečném množství pouze z potravy. Je však třeba mít na paměti, že v žádném případě nám nenahradí správné jídlo a nepřiměje nás k růstu svalů jako kulturistům; toto je jen doplněk.
Vyplatí se je používat po tréninku, aby se doplnily ztráty a zabránilo se katabolickému efektu. Najednou můžete vypít 10 až 50 gramů bílkovin. Jak vidíte, pokud se věnujeme silovým sportům, vyplatí se zařadit do jídelníčku suplementy a živiny, které rozhodně přispějí ke zlepšení naší postavy.